The dual challenge

- az FFI Ásványtani Tanszékének sikere a tiszta energiáért folyó küzdelemben

Amir Shabrin Khaidi, az ELTE TTK FFI Ásványtani Tanszékének hallgatója, mesterszakos szakdolgozati kutatásával (témavezető: Harman-Tóth Erzsébet) 2020 őszén megnyerte az ExxonMobil Hungary által kiírt pályázatot. A magyar felsőoktatásban részt vevő hallgatóknak kiírt energetikai-innovációs pályázat célja, hogy kijelölje az irányokat, amelyek segítségével tisztább és több energiához juthat az egyre növekvő emberiség.

A malájziai Amir Stipendium Hungaricum ösztöndíjasként vett részt az ELTE TTK Environmental Science mesterképzésén, és kutatását az Environmental Science Doktori Iskola első éves hallgatójaként folytatja tovább. Kutatásának homlokterében a biogáz motorok szilárd égéstermékei állnak, amelyek a megnövekedett karbantartási költségek miatt rontják az energiatermelés hatékonyságát. A projekt nem valósulhatott volna meg a technológiát Magyarországon is alkalmazó ipari vállalatok nélkül – ilyen az ELTE TTK stratégiai partnere, a Fővárosi Vízművek, és a kecskeméti székhelyű NRG-Agent Kft.

Amir a versenyen elért eredményével az ExxonMobil európai technológiai központjába nyert tanulmányutat, Brüsszelbe.

(A képen Amir Shabrin Khaidi és szakdolgozati témavezetője, Harman-Tóth Erzsébet látható, a vizsgált biogázmotor hengerfejek társaságában. A BePrimitive kutatócsoport nevét a csapat harmadik tagjának, Weiszburg Tamásnak lassan szállóigévé váló jelmondata adta, mely arra utal, hogy a komplex környezeti rendszerekben is a legegyszerűbb megoldásokat kell keresni.)