Benkó Zsolt - rövid összefoglaló a kutatási tevékenységről

Jelenlegi munkahelyemen az MTA Atommagkutató Intézetében elsősorban K/Ar radiometrikus kormeghatározással foglalkozom. A módszer segítségével vulkanikus kőzetek, hidrotermális események és metamorf folyamatok korát lehet meghatározni. E mellett fő célom a 40Ar/39Ar és a fission track termokronológiai módszerek bevezetése, melynek segítségével hőtörténeti események datálására is mód lesz a közeljövőben változatos földtani környezetekben.

Egy MAP-215 típusú nemesgáz tömegspektrométer segítségével laborunkban meteoritok, köpenyzárványok és folyadékzárványok nemesgázizotóp összetételét is vizsgálom, együttműködésben az ELTE Ásványtani és Kőzettani-, és Geokémiai Tanszékeivel, valamint a Geokémiai Kutatóintézettel.

Elsődleges kutatási területem jelenleg mélymedencék süllyedéstörténetének modellezése autigén illiten mért K/Ar radiometrikus korok felhasználásával.  

Korábbi posztdoktori ösztöndíjas kutatásom során a Duluth Komplex (USA, Minnesota) egy intrúziójának Cu-Ni-PGE ércesedését vizsgáltam a Grazi Tudományegyetemen. Az ércesedés létrejöttét és remobilizációját ásvány-kőzettan-geokémai, folyadékzárvány mikrotermometriai, Raman-spektroszkópiai és kénizotópos vizsgálatok segítségével tanulmányoztam.

Doktori kutatásaim keretében a Velencei-hegység gránitintrúzióját ért hidrotermális folyamatok szerkezetföldtani jellemzőit, a hidrotermális folyamatok fiziko-kémiai jellemzőit és korát vizsgáltam folyadékzárvány mikrotermoemtriai, folyadékzárvány-sík és K/Ar radiometrikus kormeghatározási módszerek segítségével.